Friday, April 6, 2012

Minerals: Cost of 2L of Gold

Originally posted on March 2, 2010

Thanks to the soda/pop industry, 2 liters is a volume students are readily able to visualize. And, 2 liter soda bottles are readily available to use as a prop.


Ask students to imagine the soda bottle filled with gold (or silver or platinum). Use the internet (or newspaper) to find the current price for gold (gold is traded, thus the price fluctuates – get up to date information) as well as the density of gold. Then do the math (work through it with your students):


2L x 1000mL/L = 2000mL


2000 mL x 19.3 g/mL (density) = 38,600g


38,6000g x 0.035 (conversion unit) ounces/g = 1351 ounces


1351 ounces x $1,695.30 (price)/ounce = $2,290,350.30


Don't you wish you had a 2L bottle filled with gold!!!

1 comment:

  1. I was just surfing on internet and found your blog after reading this i realize that i should come here often
    buy breastactives | sizegenetics penis enlarger

    ReplyDelete